Co to fotowoltaika?

O fotowoltaice

Fotowoltaika jest  jednym z najbardziej perspektywicznych i przyjaznych środowisku źródeł pozyskiwania energii. Jej udział w wolumenie produkcji energii na świecie stale rośnie i jest coraz bardziej, jedną z dominujących technologii produkcji energii.


Ważne zalety :

  • nie jest źródłem emisji: zanieczyszczeń, zapachów i hałasu; Nie zniekształca naturalnego krajobrazu.
  • posiada największa akceptację społeczną wśród źródeł OZE; Lokalizacja elektrowni słonecznej nie wywołuje konfliktów społecznych, w tym w samorządach lokalnych.
  • krótki i mało uciążliwy okres budowy w stosunku do innych źródeł  odnawialnych i konwencjonalnych.

Tak wygląda statystyka światowa i perspektywa:

Novelty PV, swoim działaniem, przyczynia się do rozwoju tej technologii w Polsce. Perspektywy dla rozwoju branży są bardzo dobre. Ministerstwo Energii chce do 2030 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Plan Ministerstwa został osiągnięty  i mamy już oddanych lub w budowie niemal1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE twierdzą, że to powinno być co najmniej 2000 MW i tak  informował  na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce Andrzej Kaźmierski przedstawiciel Ministerstwa Energii ale ten plan prawdopodobnie, nieznacznie się przesunie.


Polskie Ministerstwo Energii wyciągnęło już wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne planu wskutek przypadków konieczności wprowadzenia 20 stopnia zasilania. Jak ujawnili dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl, jednym z kluczowych wniosków  poufnego raportu Ministerstwa Energii, była konieczność rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Specjaliści z PSE zajmujący się bezpieczeństwem pracy sieci przekonują, że ich moc już dzisiaj powinna wynosić przynajmniej 2000 MW. Również państwowi operatorzy sieci dystrybucyjnych rozpoczęli przygotowywanie projektów PV na większą skalę.


Otoczenia prawne i klimat polityczny dla rozwoju elektrowni fotowoltaicznych jest obecnie w Polsce bardzo dobry, a wartość rynku i prognozy dla obszaru działania Novelty OZE Group sp. z o.o. i skupionych wokół spółek są nadzwyczajnie pozytywne.

Elektrownia fotowoltaiczna